205

TROOST, Cornelis (1696-1750)

Tafereelen uit het burgerlijke leven ... / Scènes de la vie domestique des Hollandais au dix-huitième siècle
€15000.00 - €18000.00 Doe een bod
[Amsterdam
Maaskamp
1811

Gr. in-folio, (ca 63 x 49 cm), inhoudstafel in het Frans, complete reeks van 32 handgekleurde prenten als volgt: 1) zelfportret van Cornelis Troost, door Houbraken, 2) De Bruiloft van Cloris en Roosje (Tanjé), 3) De Hollandsche kraamkamer (Tanjé) , 4) De Liereman (Houbraken), 5) Het St. Nicolaas feest (Houbraken), 6) Het Amsterdamsche kermis feest (Houbraken), 7) De baadende juffers bespied (Fokke), 8) Het verliefde Bregtje (Tanjé), 9) De schilder door liefde (Tanjé), 10) Jan Klaaszen, of de gewaande dienstmaagd (Radigues), 11) De wanhebbelyke liefde (Tanjé), 12) De listige vryster (Tanjé), 13) Vryagie van Reinier Adriaansz. by Saarte Jansz. (Punt & Tanjé), 14) Huwelyks voorstelling aan de Ouders van Saartje Jansz. (Punt & Tanjé), 15) Didoos dood, boertig in Hollandsche kleedy afgebeeld (Fokke), 16) De boeren rechtbank te Puiterveen (Tanjé), 17) De Puiterveensche helleveeg aan den tap (Tanjé), 18) Hopman Ulrich of de bedrogen gierigheid (Houbraken), 19) De schyndeugd of de geveinsde droefheid (Tanjé), 20-21) De ontdekte schydeugd (Houbraken), 22) Tartuffe of de schynheilige bedrieger (Houbraken), 23) De stiefmoêr (Houbraken), 24) De lustplaats Suypestyn (Pelletier), 25) De ingebeelde zieke (Muys), 26) De wiskonstenaars of het gevluchte juffertje (Tanjé), 27) Arlequin toovenaar en Barbier (Tanjé), 28) Gezicht van de Herberg het Bokje (Pelletie), 29) De ambassadeur van de Laberlotten (Pelletier), 30) De misleyden (Delfos), 31) Tweede corps de garde van Hollandsche officiers (Houbraken) 32) Corps de garde van Hollandsche officiers (Punt & Tanjé). Volledig voor de platen, behalve de typogr. titelpagina. Alles prachtig HANDGEKLEURD en GOUDGEHOOGD, legendes in Nederlands en Frans, gemonteerd in een album. Gebonden in 3/4 leder, marmerpapier op de platten

Ref. Colas 2912 ; Lipperheide 957 ; Muller Historieprenten n° 3985 ; Niemeijer, Cornelis Troost p.105-107: "De serie Troost-prenten heeft veel opgang gemaakt, en vormde een vast onderdeel van de 18de-eeuwse Hollandse prentcollecties. Maar ook in het buitenland moeten ze al direct gezocht zijn geweest"