[ROODE BENDE]

Regterlyke Kronyk van Vlaenderen, verschynende op onbepaelde dagen, Gent 1863, eerste jaer
1863
€300 - €400

1e jaar, nr. 1 (15/04/1863) t/m nr. 9 (16/05/1863): 40 pp, formaat 60 x 30 cm, ingebonden met harde kaft uit de tijd met linnen band en de opdruk 'Zaak De Roode Bende - 1863' Verslag van de zaak genaamd 'De Roode Bende' voor het Assisenhof van de provincie van West-Vlaanderen te Brugge van 23 maart 1863 t/m 18 april 1863. De Roode Bende, o.l.v. Karel-Lodewijk Kesteleyn samen met 9 andere leden, had zich in de streek van Ieper en omgeving (vooral Reningelst en Staden) gemanifesteerd als een rovers- en moordbende, in de traditie van meerdere andere roversbenden, die tijdens de 19e eeuw heel actief waren in West-Vlaanderen w.o. ook de zg Bende van Bakeland. In deze 'Kronyk' wordt een heel gedetailleerd verslag gegeven van dit proces, dat te Brugge en elders in West-Vlaanderen voor veel ophef zorgde. Bijzonder aan de publicatie zijn de 201 lithografische tekeningen, gemaakt door de befaamde Gentse lithograaf Florimond Van Loo, met de heel rake afbeelding van de hoofden, meestal in profiel, van alle verdachten, getuigen, advocaten, rechters, juryleden, politie, rijkswacht en andere lokale notabelen, niet zelden heel volkse figuren waaronder vele volksvrouwen met de typische witte kanten muts. Elke afbeelding vermeldt ook de naam van de persoon

Bijgevoegd: 7 bladen met tekeningen van de bekende Brugse kunstenaar Guill. Michiels die 21 typen, w.o. vooral vrouwen met witte mutsen natekende, o.b.v. de tekeningen van Florimond van Loo. Elk blad is gesigneerd door Guill. Michiels. Uniek en exclusief geheel dat een tijdsbeeld schets én van het leven in de streek van Ieper én van de rechterlijke organisatie in West-Vlaanderen