BARLANDUS, Hadrianus

Hollandiae comitum historia et icones
Lugduni Batavorum [Leiden]
Ex officina Christophori Plantini
1584
€900 - €1.200

In-folio, [8] + 127+ [1 bl.] pp., met 34 grav. op volle blz. (gravure van blz. 3 overgeplakt met de juiste grav.). Drukkersmerk op titelblad. Gevolgd door (van dezelfde auteur): Traiectensium episcoporum catalogus et eorum res gestae, Lugduni Batavorum, 1584, 31 + [1 bl.] pp. Drukkersmerk op titelblad. Eerste Plantijnse editie van deze twee werken die voor het eerst werden uitgegeven te Antwerpen in 1520 door Michiel Hillen van Hoochstraten. Plantijn voegde er talrijke informatie bij zoals de beschrijving van Holland en Zeeland, marginale annotaties, extracten uit Meyerus, een lijst van de graven, een Latijnse vertaling door Gerardus Noviomagus (zie Voet I, 625). Ref. Funck p. 272. BB I, 144-145. Machiels B-111. Gevolgd door (van dezelfde auteur): Ducum Brabantiae chronica, Antverpiae, 1600, [2] + 192 + [50] pp., met drukkersmerk op titelblad en verso laatste folio, gegrav. wapens van Aartshertogen op verso van titelblad, gegrav. kaart van Brabant en 35 grav. op volle blz. Hereditie met talrijke toevoegingen. Funck p. 272: 'C'est la première édition illustrée de la chronique de Barlande. Le peintre de Succa, avait fait de nombreuses recherches dans les manuscrits enluminés et dans les cabinets d'objets d'art: il prit une copie fidèle des portraits trouvés sans rien changer ni aux costumes ni aux traits.' BB I, 158-160: 'publication à l'occasion de l'inauguration des archiducs à Anvers'. Gevolgd door: MARTIN, C., Généalogies des forestiers et contes de Flandres avec brieve histoire de leurs vies, Anvers, 1612 (colofoon: 1608), [6] + 121 + [3] pp., met front. 'à l'antique', 41 gegrav. portretten door Pierre Balthazar (Baltens) gegrav., twee pl. met wapenschilden en één allegorische pl. met gedicht van Charles de Navières (1544-1616). Vierde ed. van het werk van de Zeeuwse Cornelis Martin (Domburg 1500 - ?). Ref. Funck 359/60. Brunet VII, 974/75. Vol kalfsleder uit de tijd, rug met ribben en goudstempeling

Ex-libris C. De Poortere