[OSTENDE]

Belägerung von Ostende : Journal. Oder eigentlich Taglichs Register von alle ghedenckwürdigste Sachen
1604
€6.000 - €8.000

4 parts in 1 vol. in-folio, 35, [1 bl.], Appendix: [11] ff ; [1 bl.], 19 ff, Appendix: [9] ff en een grote uitv. kaart. Meerdere fouten in de paginering. Dit exemplaar is geïllustreerd met 21 kopergravures met kaarten en plannen van gevechten en zeeslagen waarvan er 13 werden hernomen door Haestens in ""De bloedige ende strenge Belegeringhe der Stadt Oostende"". De kopergravures zijn op halve pagina en met legendes in het Latijn en commentaren in het Duits. Marge gescheurd van 1 blad van de eerste appendix. In de tweede appendix bevat dit exemplaar bovendien 1 kopergravure met een afbeelding van een overdekte brug voor de passage van de troepen en 3 kaarten: 2 gesigneerd Kaerius: ""Flandria"" (op volle pagina) en ""Afbeeldinge vanden grooten tocht in Vlaenderen 1604"" (uitv.) en 1 andere met een plan van Sluis en Cadzand (op volle pagina). UITZONDERLIJK exemplaar, met 3 kaarten of plannen die niet vermeld worden door Muller: nl. 1) de derde plaat van Haestens ""Combustio"", 2) één groot uitv. plan van de aanval op Sluis, 3) één groot uitvouwbaar plan van Oostende gegraveerd door Floris Baltasar van Berckenrode naar Wolff (47 x 56 cm) (ref. Muller 1205, vgl. Verbouwe 237b), maar variant met Duitse legenden. Gebonden in vol perkament, wat vervuild, rug versterkt met leder

Uiterst zeldzaam, niet in recente veilingresultaten. Ref. Muller, Suppl. 1215 ""Het boek bevat dezelfde platen, doch in vroegeren, veel fraaijeren staat, die voorkomen in Haestens. De platen zijn alle zonder naam, doch zonder twijfel door Bpt. van Deutecom"" Ref. Anna Simoni: The Ostend story, early tales of the great siege and the mediating role of Henrick van Haestens (2003) ""This version of the events at Ostend is anonymous and no place of publication is given. According to Simoni, however, it was possibly compiled by one Henricus Bilderbeke and probably printed in Cologne. Bilderbeke was a refugee from Ghent and acted as an 'agent' in Cologne for the States General"" Provenance: Antonius de Schmerling (heraldisch ex libris)