PLOOS van AMSTEL, Cornelis

Aanleiding tot de kennis der anatomie, in de tekenkunst, betreklyk tot het menschbeeld
J. Yntema
1783
€120 - €160

In-8°, [10] + iv + 12 + 114 pp. Geïllustreerd met een gegrav. wapenschild van Willem Huyghens aan wie het werk is opgedragen, en met 27 platen b.t. waarvan 18 in kopergravure en 9 gedrukt in sanguine. Weinig roestvlekjes. Vol kalfslederen band uit de tijd, rug versierd met goud, goud op snee

Eerste uitgave van deze eerste en enige editie van deze uitzonderlijk mooi geïllustreerde handleiding van anatomie voor leerlingen uit de Amsterdamse Kunstacademie. In 1783 verschenen er twee edities, één in in-8° formaat en één in in-4° formaat. Cornelis Ploos van Amstel (1726-1798) was directeur van de Amsterdamse kunstacademie vanaf 1765 en was bekend voor zijn innovaties in de kleurendruk. Hij verdeelt zijn werk in drie delen: de beenderen en het skelet (platen 1-9), de spieren en ligamenten (platen 10-18) en de combinaties van de twee (platen 19-27). De laatste 9 platen zijn gedrukt aan de hand van de voorafgaande platen met een kleurencode (de beenderen zijn gedrukt in het bruin en de spieren en ligamenten in het rood). Ref. Kunst op schrift 1100